قبل از هر چیزی بهتر است به یک درک کامل از معنا و کاربرد روغن موتور برسیم. روغن موتور نوعی روانکار صنعتی مخصوص موتور خودرو است که جهت روانکاری قطعات موتور استفاده می‎شود. به عبارتی دیگر روغن موتور وظیفه بهینه سازی کارکرد موتور خودرو را برعهده دارد و آن را به بالاترین قدرت خود می‌رساند. از طرفی دیگر استفاده از روغن موتور مناسب برای خودرو باعث می‌شود استهلاک موتور کاهش یابد و عمر مفید آن چندین برابر بیشتر شود. اگر انواع روغن را بشناسید می‌توانید بهترین آن را برای خودروی خود خریداری کنید.

روغن موتور متشکل از دو ماده است که هرکدام نقش اساسی را در کیفیت این محصول ایفا می‌کنند. یکی از این موارد، ماده پایه روغن موتور است که از نفت خام به دست می‌‌آید. مورد دیگر، مواد افزودنی روغن موتور می‌باشد که انواع مختلفی از آن در بازار وجود دارد. به طور کلی در انواع مواد پایه روغن موتور، چنان تفاوتی مشاهده نمی‌شود؛ اما مواد افزودنی روغن موتور بسیار با اهمیت هستند و کیفیت کلی روغن موتور را تغییر می‌دهند. در حال حاضر افزودنی‌های نانو، برترین افزودنی‌های روغن موتور در بازار شناخته می‌شوند که استفاده از آن در انواع روغن موتور بسیار به چشم می‌خورد.

چرا روغن موتور به صورت متنوع تولید می‌شود؟

از آنجایی که خودروهای موجود در کشور متنوع هستند و هرکدام مشخصات فنی متفاوتی دارند، دور از ذهن نیست که روغن موتور نیز انواع مختلفی داشته باشد. امروزه انواع روغن موتور در بازار جهانی وجود دارند که هرکدام با ویژگی‌ها و مشخصات متفاوتی تولید شده‌اند. برای مثال بهترین روغن موتور پراید، روغن موتور پارانوکس است که علاوه‌بر ترمیم اشکالات موجود در موتور، باعث افزایش کارکرد و راندمان دستگاه نیز می‌شود. 

منبع : petronam.co